• Wyprzedaż!
  • -90%

Filozofia tożsamości

Wydawnictwo
Harmonia open_in_new
Autor
Jerzy Kojkoł (pod red.) open_in_new
Data wydania
2008
ISBN
978-83-7134-279-0
Format
B5
Stron
322
Nr katalogowy
14750
38,00 zł
3,80 zł Zniżka 90%
Brutto
Ilość

  • Bezpieczne płatności zapewnia Dotpay Bezpieczne płatności zapewnia Dotpay
  • Darmowa dostawa od 120 zł Darmowa dostawa od 120 zł
  • Bezpłatne zwroty Bezpłatne zwroty

Do wyczerpania zapasów.

UWAGA! Książka lekko uszkodzona.

Towar nie podlega reklamacji ani zwrotowi.

Tożsamość jako zjawisko społeczne i indywidualne z jednej strony uznawana jest za problem uniwersalny, powszechny i wieloaspektowy, z drugiej natomiast wciąż partykularny i jednowymiarowy. Można co prawda wyróżnić wiele jej rodzajów oraz sposobów kształtowania, ale jest ona w swej istocie tylko (albo aż) poznaniem, zrozumieniem, zaakceptowaniem bądź odrzuceniem. Jest szczególną formą interakcji. (...)
Pojęcie tożsamości (...) jest różnie definiowane. Z jednej strony więc trzeba pamiętać o jego "wszechogarniającej" możności, ponieważ jest kluczem, a może lepiej - wytrychem, dla wielu myślicieli głoszących otwartość i humanizm, często w wersji ideologicznej. Wydaje się, że w tym kontekście nie odsłania ono jednak nowej perspektywy metodologicznej. Z drugiej strony podkreślić należy potencjalną przydatność teoretyczną tej kategorii, gdy określi się jej odrębność od innych, takich jak osobowość, etos czy charakter.
Najistotniejsze jest jednak traktowanie tożsamości jako świadomości istnienia indywidualnego i uniwersalnego. W tym sensie w kształtowaniu własnej "jaźni" ważna jest otwartość na "innego", sprzeciwiająca się dogmatyzacji wszelkich elementów kultury. W takich i innych sensach toczy się dyskurs na łamach tej książki, której tytuł Filozofia tożsamości jest przede wszystkim zaproszeniem do dalszych rozważań.