Left Banner

Znikodem i zagadka lęku 1

Znikodem i zagadka lęku

Opowiadanie oparte na zasadach terapii ACT.
Książka z ćwiczeniami.

44,90 zł
Brutto
szt.

Znikodem i zagadka lęku

Znikodem i zagadka lęku to książka, która pomoże dzieciom i rodzicom zbudować przyjazną relację z własnym lękiem, która jest niezwykle ważna dla satysfakcjonującego życia.

Dzięki tej książce dziecko:

  • zrozumie, czym jest lęk i kiedy się pojawia,
  • przekona się, że lęku nie trzeba się bać,
  • odkryje swoje mocne strony w radzeniu sobie z lękiem,
  • osiągnie spokój i stanie się bardziej radosne.

Książka opiera się na bardzo przyjaznym dla dzieci i młodzieży modelu terapeutycznym terapii akceptacji i zaangażowania. Pomaga on rozwijać umiejętność akceptowania własnych uczuć i doświadczeń, jak również wspiera działania zgodne z zainteresowaniami i potrzebami dziecka. Pozwala to młodemu czytelnikowi odzyskać wiarę w siebie i zaakceptować napotykane trudności.

Emocje dziecka lęk

Życie z lękiem bywa trudne. Uczucie to może zakłócić wizytę u dentysty lub nie pozwolić na udział w szkolnym przedstawieniu. Czasami z jego powodu nie odzywamy się do nowo poznanych osób lub nie możemy się skupić podczas udzielania odpowiedzi w klasie. Wiele dzieci i rodziców zastanawia się, jak pozbyć się lęku, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ale czy rzeczywiście warto to zrobić? Czy należy walczyć z lękiem?

Na te i wiele innych pytań dotyczących życia z lękiem odpowiada książka „Znikodem i zagadka lęku”. Dowiesz się z niej, jak oswoić to uczucie. Kto wie, może nawet trochę polubisz swój lęk!

Znikodem i zagadka lęku

Książka pt. „Znikodem i zagadka lęku” autorstwa Artura Gębki osadzona jest w atmosferze tajemniczości i przeplatana elementami humorystycznymi. Może ona stanowić ciekawe zaproszenie do rozmowy pomiędzy rodzicami, dziećmi i młodzieżą na temat lęku. Pozycja ta, w sposób przystępny przybliża mechanizmy powstawania i objawy lęku, a także skutki związane z unikaniem go. W oparciu o założenia ACT wyjaśnia również w jaki sposób można sobie poradzić z lękiem – poprzez zaakceptowanie jego obecności, jak najlepsze poznanie i współpracowanie z nim. Na zakończenie autor proponuje wiele ćwiczeń, które mogą pomóc czytelnikowi poznać jego lęk i zaprzyjaźnić się z nim.
Dr n. o zdr. Alicja Raczak
Specjalista Psychologii Klinicznej
Psychoterapeuta Poznawczo-Behawioralny

Istnieje kilka emocji, z którymi nam bardzo niewygodnie, których przeżywania chcielibyśmy uniknąć. Na tej liście na pewno figuruje lęk. Artur Gębka w swoim opowiadaniu „Znikodem i zagadka lęku” opisuje na jakie sposoby unikamy, uciekamy, chowamy się lub próbujemy kontrolować lęk. Jego opowiadanie jest interesującą i skłaniającą do przemyśleń metaforą. Ale co ważniejsze metaforą, która może skłonić do zmiany zachowania i przyjrzenia się własnym nawykom. Opowiadanie może pomóc zrozumieć (i oswoić) lęk nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również osobom dorosłym. Tytułowy Nikodem/Znikodem, to chłopiec, który próbuje unikać sytuacji wywołujących jego lęk. I z jednej strony unikanie przynosi ulgę, wydaje się pomocne. Jednak z drugiej nie pozostaje bez konsekwencji, bohater z dnia na dzień oddala się od życia, od koleżanek i kolegów, od sytuacji, które mogłyby być przyjemne. Nieoczekiwanie znika, blednie, rozpływa się… Na szczęście przełomowe wydarzenie sprawia, że udaje mu się poznać i zrozumieć swój lęk i wszystko kończy się dobrze. Nie, nie oznacza to, że Znikodem przestaje się bać, czego może w pierwszym odruchu najbardziej byśmy chcieli, oznacza to, że bohater przestaje się bać bania się, przestaje się bać swojego lęku.
W opowiadaniu nie tylko Znikodem ma problem z doświadczaniem lęku, z tą emocją zmaga się również jego tata Sztytmon, który próbuje swój lęk skontrolować, płacąc za to ceną braku spontaniczności. Problem z lękiem ma również sąsiadka AjeśLidia, która zagaduje lęk, z jej ust wypływa nieustanny monolog na temat możliwych zagrożeń „a co jeśli”, co oddala ją od życia i odbiera codzienne radości. Mama Znikodema, NiewidziAla stara się nikomu nie wchodzić w drogę, przez co traci poczucie własnej tożsamości. Czytelnik śledząc losy bohaterów, przyglądając się postaciom i im przemianom, może przejrzeć się jak w lustrze i dzięki temu może rozpoznać własne zachowania, w które angażuje się, aby uniknąć lęku. Może też łatwiej dostrzec konsekwencje zbyt intensywnej walki z lękiem.
Opowiadanie ma walor psychoedukacyjny, może pomóc zrozumieć naturę lęku i go oswoić.
Magdalena Tylko
Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej

9788364565441

Szczegółowe informacje

Wydawnictwo
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Autor
Artur Gębka
Data premiery
2021
ISBN
9788364565441
Format
170x240
Stron
100
Okładka
miękka
Nr katalogowy
32696

Może wzbudzić zainteresowanie

16 innych produktów w tej kategorii:

Komentarze

Napisz swoją opinię

Znikodem i zagadka lęku

Opowiadanie oparte na zasadach terapii ACT.
Książka z ćwiczeniami.

Napisz swoją opinię