• -7%
Rada rodziców po reformie edukacji - 1 Rada rodziców po reformie edukacji - 1

Rada rodziców po reformie edukacji

Indeks: 9788380955783

16,00 zł
14,88 zł Zniżka 7%
Brutto
Ilość

"Wspieraniem rad rodziców zajmuję się już od ponad dziesięciu lat, odkąd w Instytucie Inicjatyw Pozarządowych wystartowaliśmy z programem "Rodzice w szkole".

Przez ten czas przeprowadziliśmy wiele projektów skierowanych do rodziców, rad rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów szkół i przedszkoli, a także urzędników samorządowych. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób z ponad 1200 placówek.

Działaliśmy różnymi metodami. Przede wszystkim prowadziliśmy szkolenia, warsztaty, seminaria, konferencje, krótsze i dłuższe (i kilkugodzinne, i kilkudniowe), dla różnych odbiorców. Wydawaliśmy publikacje, pisaliśmy artykuły do czasopism fachowych. No i oczywiście rozmawialiśmy, doradzaliśmy, pomagaliśmy, konsultowaliśmy. Tak jest do dziś -nie ma tygodnia, a we wrześniu każdego roku nie ma dnia, abym nie otrzymał pytań (przez e-mail, media społecznościowe czy telefonicznie) dotyczących różnych aspektów funkcjonowania rad rodziców. Znaczna część pytań się powtarza, ale co i raz otrzymuję nowe - takie, które, mimo dziesięcioletniego doświadczenia, potrafią mnie zaskoczyć.

Zastanawiałem się więc, jak to możliwe, czy setki szkoleń i idące już w tysiące nakłady poradników przełożą się kiedyś na znaczącą zmianę w wiedzy rodziców? Ale odpowiedź przyszła szybko jako oczywista i w zasadzie nie była zachęcająca: działania edukacyjne wśród rodziców nie mają końca. Z nimi jest trochę tak jak z całą otoczką wokół narodzin dziecka, ślubów czy pogrzebów - z tą różnicą, że te trzy to przede wszystkim niezły biznes dla tysięcy firm, a we wspieraniu rad rodziców musi wystarczyć przede wszystkim poczucie misji czy satysfakcja…

Efektem setek szkoleń, konferencji, konsultacji, spotkań itd. była od początku lista pytań, która systematycznie się wydłużała i wciąż się wydłuża. Na każde pytanie zawsze starałem się i staram rzetelnie odpowiadać. Cierpliwie, a nawet z pewnym zafascynowaniem czy radością, że pojawiają się kolejne roczniki rodziców zaangażowanych w życie przedszkola lub szkoły, którzy chcą zrozumieć, jak działa rada rodziców, i pragną uczynić szkołę swojego dziecka jak najlepszą. Takich ludzi warto wspierać!

Niniejszy poradnik jest więc zbiorem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Kiedy na początku było ich kilkanaście, nie sądziłem, że zbierze się więcej niż 30. Gdy jednak przekroczyłem liczbę 50 pytań, zrozumiałem, że to nie koniec.

Życie, zwłaszcza to szkolne, jest na tyle nieprzewidywalne i zaskakujące, że spodziewam się, iż za rok pytań będzie znowu więcej niż 81 zgromadzonych w niniejszej publikacji. Może ponad 100? Tym bardziej że żyjemy w bardzo ciekawych czasach, gdy system edukacji podlega takim zmianom, nad którymi, bądźmy szczerzy, nikt nie panuje. Gubią się rodzice i nauczyciele. A dyrektorzy i samorządowcy główkują, jak upchnąć w budynkach dodatkowe roczniki, zaś rady rodziców muszą zajmować się walką o elementarne sprawy, o godne i bezpieczne warunki do nauki dzieci. Być może jeszcze jednym ubocznym skutkiem reformy edukacji jest brak czasu na zajęcie się przez rodziców tym, co jest tak ważne -harmonijnym rozwojem szkoły. Wszak muszą oni walczyć o sprawy podstawowe. Przykre.

Na koniec pragnę jeszcze nawiązać do tytułu - jak właściwie wygląda rada rodziców po reformie edukacji w roku 2017? Odpowiedź jest banalna: niemal dokładnie tak jak przed nią. Bowiem oprócz jednego przepisu dotyczącego kont bankowych (pytanie 29), inne regulacje nie uległy zmianie. Tyle tylko, że najważniejsze przepisy dotyczące rady rodziców odnajdziemy nie w artykułach 53-54, lecz 83-84. Można narzekać, że przy okazji tak fundamentalnej reformy nie poprawiono miejsca rady rodziców w systemie oświaty. Ale może jest odwrotnie - dobrze, że reforma nie dotknęła też rad rodziców…"

Grzegorz Całek

9788380955783

Opis

Wydawnictwo
Oficyna Wydawnicza Impuls
Autor
Grzegorz Całek
Data premiery
2018
ISBN
9788380955783
Format
B5
Stron
104
Okładka
miękka

Specyficzne kody

20 inne produkty w tej samej kategorii:

chat Komentarze (0)