Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie? - 1 Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie? - 1

Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?

Indeks: 9788374897051

49,90 zł
Brutto
Ilość

To głównie wychowanie decyduje o tym, czy wrażliwość będzie zaletą, czy też źródłem lęku.
prof. Elaine Aron

Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich dzieci. Urodziły się z bardzo czułym i szybko reagującym układem nerwowym, co niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Takie dzieci cechują się kreatywnością, intuicją, zaskakującą mądrością i empatią, ale jednocześnie niezwykle łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców, nagłymi zmianami, krytyką bądź nieszczęściami innych. W zależności od temperamentu niektóre wysoko wrażliwe dzieci są aktywne, emocjonalne i wymagające, inne zaś są spokojne i skryte oraz nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Wszystkie jednak muszą być wychowywane ze zrozumieniem, aby mogły poznać swoją wyjątkowość i nauczyć się czerpać z niej korzyści w dorosłym życiu.

Niestety błędy wychowawcze dorosłych - wynikające z niezrozumienia i niewiedzy - łatwo mogą doprowadzić do wielu poważnych i negatywnych skutków, z którymi dziecku będzie niezwykle trudno sobie poradzić. Z takimi sytuacjami bardzo często spotykała się w swojej pracy Elaine Aron i dlatego - jako wybitna specjalistka i pionierka tej dziedziny -napisała praktyczny poradnik, który pomoże rodzicom, nauczycielom i opiekunom:

 • zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko i jego potrzeby;
 • poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z wychowywaniem takiego dziecka;
 • wprowadzić w życie cztery podstawowe zasady mądrego i skutecznego rodzicielstwa;
 • pomóc wysoko wrażliwemu dziecku funkcjonować w mało wrażliwym, a bardzo przytłaczającym świecie;
 • zadbać o to, by nauka i kontakty z rówieśnikami sprawiały dziecku radość, a nie stanowiły źródło stresu;
 • przystosować dziecko do zmian i radzenia sobie z nadmiernym pobudzeniem;
 • uświadomić dziecku, że wysoka wrażliwość jest darem, a nie ograniczeniem;
 • wychować dziecko na szczęśliwego, zdrowego i silnego - wysoko wrażliwego - dorosłego.
 • Czy wydaje ci się, że twoje dziecko jest zbyt wrażliwe?
 • Czy drażnią je szorstkie ubrania? Nietypowe smaki? Głośne dźwięki? Zmiany w codziennej rutynie?
 • Czy twoje dziecko chodzi z głową w chmurach i śni na jawie?
 • Czy woli cichą zabawę od dużych i głośnych grup?
 • Czy wydaje się, że czyta ci w myślach?
 • Czy zadaje dużo pytań?
 • Czy jest niezmiernie spostrzegawcze i zauważa wszystkie szczegóły?
 • Czy na nowe sytuacje reaguje wycofaniem bądź lękiem?
 • Czy łatwo je zranić krytyczną uwagą lub zachowaniem?
 • Czy scharakteryzowałbyś je jako zbyt nieśmiałe, zbyt wrażliwe lub zbyt emocjonalne?
 • Czy martwisz się czasem, że twoje dziecko może sobie nie poradzić we współczesnym - przytłaczającym i obfitującym w źródła stresu - świecie?

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z powyższych pytań, to najprawdopodobniej wychowujesz wysoko wrażliwe dziecko. Uwierz, że to wspaniała rzecz. Jeżeli jednak masz wątpliwości, to z pewnością rozwieje je prof. Elaine Aron.

Elaine Aron - profesor psychologii, szkoleniowiec, badacz i wysoko wrażliwa osoba. Autorka książek Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza, The highly sensitive person in love oraz The highly sensitive person’s workbook. Tytuł magistra psychologii klinicznej uzyskała na Uniwersytecie York w Toronto, a tytuł doktora klinicznej psychologii głębi - w Pacifica Graduate Institute. Odbyła staż w C. G. Jung Institute w San Francisco. Prowadzi małą praktykę psychoterapeutyczną w Mill Valley (Kalifornia). Od 1991 roku prowadzi badania nad wysoką wrażliwością, która jest wrodzoną cechą temperamentu. Elaine Aron i jej mąż Arthur Aron są wiodącymi badaczami psychologii miłości i bliskich relacji. Są także pionierami badania zarówno wrażliwości, jak i miłości za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Dzięki lekturze tej książki inaczej spojrzymy na nasze wysoko wrażliwe dzieci. Dostrzeżmy ich szczególny dar do refleksji i głębszego odbioru rzeczywistości, który może być cennym kapitałem w życiu dorosłym. Bo - jak pisze autorka - świat potrzebuje dobrze wychowanych, wysoko wrażliwych osób.
Jolanta Łasiewicka redaktor naczelna miesięcznika "Dziecko"

Wysoko wrażliwe dziecko to dar - przekonuje w swojej książce Elaine Aron. Psycholożka w praktyczny sposób pokazuje, jak rozpoznać wysoką wrażliwość oraz jak wspierać rozwój dziecka. Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, który ma w domu "wrażliwca".
Agnieszka Chrzanowska "Charaktery"

Te dzieci są wyjątkowe. Zauważają więcej, czują mocniej. Życie je onieśmiela. Warto wiedzieć, w jaki sposób im pomóc. Z tą książką rodzicom będzie prościej.
Magdalena Bury Parenting.pl

9788374897051

Opis

Wydawnictwo
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Autor
Elaine Aron
Data premiery
2017
ISBN
9788374897051
Format
165x235
Stron
384
Okładka
miękka

Specyficzne kody

20 inne produkty w tej samej kategorii:

chat Komentarze (0)