Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie? - 1
 • Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie? - 1

Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?

Wydawnictwo
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne open_in_new
Autor
Elaine Aron open_in_new
Data wydania
2017
ISBN
9788374897051
Format
165x235
Stron
384
Okładka
miękka
Nr katalogowy
30080
49,90 zł
Brutto
Ilość

To głównie wychowanie decyduje o tym, czy wrażliwość będzie zaletą, czy też źródłem lęku.
prof. Elaine Aron

Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich dzieci. Urodziły się z bardzo czułym i szybko reagującym układem nerwowym, co niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Takie dzieci cechują się kreatywnością, intuicją, zaskakującą mądrością i empatią, ale jednocześnie niezwykle łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców, nagłymi zmianami, krytyką bądź nieszczęściami innych. W zależności od temperamentu niektóre wysoko wrażliwe dzieci są aktywne, emocjonalne i wymagające, inne zaś są spokojne i skryte oraz nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Wszystkie jednak muszą być wychowywane ze zrozumieniem, aby mogły poznać swoją wyjątkowość i nauczyć się czerpać z niej korzyści w dorosłym życiu.

Niestety błędy wychowawcze dorosłych - wynikające z niezrozumienia i niewiedzy - łatwo mogą doprowadzić do wielu poważnych i negatywnych skutków, z którymi dziecku będzie niezwykle trudno sobie poradzić. Z takimi sytuacjami bardzo często spotykała się w swojej pracy Elaine Aron i dlatego - jako wybitna specjalistka i pionierka tej dziedziny -napisała praktyczny poradnik, który pomoże rodzicom, nauczycielom i opiekunom:

 • zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko i jego potrzeby;
 • poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z wychowywaniem takiego dziecka;
 • wprowadzić w życie cztery podstawowe zasady mądrego i skutecznego rodzicielstwa;
 • pomóc wysoko wrażliwemu dziecku funkcjonować w mało wrażliwym, a bardzo przytłaczającym świecie;
 • zadbać o to, by nauka i kontakty z rówieśnikami sprawiały dziecku radość, a nie stanowiły źródło stresu;
 • przystosować dziecko do zmian i radzenia sobie z nadmiernym pobudzeniem;
 • uświadomić dziecku, że wysoka wrażliwość jest darem, a nie ograniczeniem;
 • wychować dziecko na szczęśliwego, zdrowego i silnego - wysoko wrażliwego - dorosłego.
 • Czy wydaje ci się, że twoje dziecko jest zbyt wrażliwe?
 • Czy drażnią je szorstkie ubrania? Nietypowe smaki? Głośne dźwięki? Zmiany w codziennej rutynie?
 • Czy twoje dziecko chodzi z głową w chmurach i śni na jawie?
 • Czy woli cichą zabawę od dużych i głośnych grup?
 • Czy wydaje się, że czyta ci w myślach?
 • Czy zadaje dużo pytań?
 • Czy jest niezmiernie spostrzegawcze i zauważa wszystkie szczegóły?
 • Czy na nowe sytuacje reaguje wycofaniem bądź lękiem?
 • Czy łatwo je zranić krytyczną uwagą lub zachowaniem?
 • Czy scharakteryzowałbyś je jako zbyt nieśmiałe, zbyt wrażliwe lub zbyt emocjonalne?
 • Czy martwisz się czasem, że twoje dziecko może sobie nie poradzić we współczesnym - przytłaczającym i obfitującym w źródła stresu - świecie?

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z powyższych pytań, to najprawdopodobniej wychowujesz wysoko wrażliwe dziecko. Uwierz, że to wspaniała rzecz. Jeżeli jednak masz wątpliwości, to z pewnością rozwieje je prof. Elaine Aron.

Elaine Aron - profesor psychologii, szkoleniowiec, badacz i wysoko wrażliwa osoba. Autorka książek Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza, The highly sensitive person in love oraz The highly sensitive person’s workbook. Tytuł magistra psychologii klinicznej uzyskała na Uniwersytecie York w Toronto, a tytuł doktora klinicznej psychologii głębi - w Pacifica Graduate Institute. Odbyła staż w C. G. Jung Institute w San Francisco. Prowadzi małą praktykę psychoterapeutyczną w Mill Valley (Kalifornia). Od 1991 roku prowadzi badania nad wysoką wrażliwością, która jest wrodzoną cechą temperamentu. Elaine Aron i jej mąż Arthur Aron są wiodącymi badaczami psychologii miłości i bliskich relacji. Są także pionierami badania zarówno wrażliwości, jak i miłości za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Dzięki lekturze tej książki inaczej spojrzymy na nasze wysoko wrażliwe dzieci. Dostrzeżmy ich szczególny dar do refleksji i głębszego odbioru rzeczywistości, który może być cennym kapitałem w życiu dorosłym. Bo - jak pisze autorka - świat potrzebuje dobrze wychowanych, wysoko wrażliwych osób.
Jolanta Łasiewicka redaktor naczelna miesięcznika "Dziecko"

Wysoko wrażliwe dziecko to dar - przekonuje w swojej książce Elaine Aron. Psycholożka w praktyczny sposób pokazuje, jak rozpoznać wysoką wrażliwość oraz jak wspierać rozwój dziecka. Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, który ma w domu "wrażliwca".
Agnieszka Chrzanowska "Charaktery"

Te dzieci są wyjątkowe. Zauważają więcej, czują mocniej. Życie je onieśmiela. Warto wiedzieć, w jaki sposób im pomóc. Z tą książką rodzicom będzie prościej.
Magdalena Bury Parenting.pl

Zobacz także