Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? - 1
  • Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? - 1

Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?

Wydawnictwo
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne open_in_new
Autor
Robert J. MacKenzie open_in_new
Data wydania
2017
ISBN
9788374896955
Format
165x235
Stron
272
Okładka
miękka
Nr katalogowy
29950
39,90 zł
Brutto
Ilość

 

Darmowa dostawa od 120 zł na terenie RP

Tagi:

Autor bestsellera "Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?" ratuje nas ponownie! Tym razem poradnikiem dla rodziców nastolatków, w którym wyjaśnia, jak skutecznie wprowadzić dyscyplinę, wspomóc właściwy rozwój nastoletniego dziecka oraz zbudować z nim trwałą i zdrową relację.

Wychowanie nastolatka stanowi obecnie nie lada wyzwanie. To prawda, że nastolatki zawsze wykazywały skłonność do buntu i nieustannego testowania granic, ale w dzisiejszym świecie, w którym rządzą Facebook, Twitter, Instagram i inne media, a młodzi ludzie mierzą się z ogromnymi oczekiwaniami i silną presją, wychowanie dziecka na mądrego, szanującego siebie i innych, dobrze przystosowanego do życia, dojrzałego człowieka jest zdecydowanie trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Na szczęście Robert MacKenzie pokazuje, że dzięki sprawdzonym i skutecznym metodom wykraczającym poza ramy tradycyjnego wychowania możemy znacznie lepiej wykorzystać swoje chęci i energię do budowania zdrowszej i bardziej satysfakcjonującej relacji z nastoletnim dzieckiem. Opierając się na licznych przykładach, autor tłumaczy, że kluczem do sukcesu jest zrozumienie temperamentu i stylu uczenia się młodego człowieka oraz dopasowanie do nich zasad wyznaczania granic. Pokazuje, jak raz na zawsze wyeliminować wyczerpujące i nieskuteczne metody (m.in. powtarzanie, przypominanie, debatowanie, grożenie, szantażowanie, karanie), jak za pomocą słów i zachowania przekazywać jasne i zrozumiałe komunikaty oraz jak radzić sobie z kolejnymi - naturalnymi dla tego okresu życia - falami oporu. Zdrowe granice nie tylko pomogą dziecku pokonać wyzwania wieku nastoletniego, ale również ułatwią mu bezpieczne przejście w dorosłość.

Dzięki lekturze dowiesz się, jak:

  • zrozumieć swojego upartego i zbuntowanego nastolatka;
  • ustalić jasne, solidne i zdrowe granice, które Twoje dziecko uszanuje;
  • zmotywować młodego człowieka do komunikacji i współpracy;
  • rozwinąć w sobie cierpliwość i tolerancję dla zachowań typowych dla nastolatków;
  • egzekwować jasne i logiczne konsekwencje za złe zachowanie;
  • decydować o przyznaniu dodatkowych przywilejów i większej swobody.

Ta otucha, jaką przynosi książka MacKenziego, płynie z przystępnie podanej wiedzy o tym, co dzieje się z młodym człowiekiem w okresie dorastania i jak zamienić nieskuteczne metody wychowawcze na takie, które zadziałają i pomogą wspólnie przetrwać okres adolescencji. […] Otuchy rodzicom dodaje także fakt, że - jak pisze autor książki - adolescencja to okres "normalnego szaleństwa", który nie trwa wiecznie. A sposób, w jaki ten okres przeżyjemy, zależy od tego, na ile jesteśmy gotowi poświęcić czas, energię i cierpliwość, żeby nauczyć się jak najlepiej "instrukcji obsługi" naszego dorastającego dziecka.
Hanna Wilczyńska-Toczko
Radio Gdańsk

Na proces wychowywania dziecka składa się wiele wyborów i decyzji rodzicielskich, które czasem mogą przysparzać różnorodnych trudności. Istotne są wyznaczanie granic i konsekwencja w ich definiowaniu, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji oraz jasna komunikacja. W związku z tym pojawia się wiele pytań dotyczących zakazów lub nakazów nakładanych na podopiecznych. Robert MacKenzie w książce "Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?" podejmuje próbę odpowiedzi na pytania tego typu. Odwołując się do licznych przykładów, omawia wybrane błędy wychowawcze i problemy w komunikacji z nastolatkami.
Danuta Wieczorkiewicz
Fundacja Zobacz… JESTEM!