Matematyka. Kody, szyfry, wróżby. Zadania dla klas VII-VIII szkoły podstawowej - 1 Matematyka. Kody, szyfry, wróżby. Zadania dla klas VII-VIII szkoły podstawowej - 1

Matematyka. Kody, szyfry, wróżby. Zadania dla klas VII-VIII szkoły podstawowej

Nowik

Indeks: 9788365587190

22,00 zł
Brutto
Ilość
Dostępny natychmiast

Książka Matematyka. Kody, szyfry, wróżby pisana jest "na poziom" końcowych klas nowej, ośmioklasowej szkoły podstawowej. Co to znaczy "na poziom"? Najpierw trzeba powiedzieć, o czym jest książka. Jak wynika z tytułu, jest o szyfrach i kodach. Temat przecież bardzo interesujący. Tak dokładnie, ale i prosto jeszcze nikt do uczniów nie pisał i właśnie dlatego książka jest także i dla nauczycieli, bo choć wiadomości w niej zawarte są nietrudne, to niełatwo je znaleźć w literaturze, nawet i w Internecie. Jeden rozdział jest zresztą napisany wyraźnie z myślą o dorosłych Czytelnikach. Wszystkich, a więc i uczniów i nauczycieli, chcę wciągnąć w matematykę, a nie osiągnę tego za pomocą zadań podobnych do szkolnych, nawet tych z konkursów i olimpiad.

Interesujące, że słowa "szyfr", "cyfra" i "zero" wzięły się z tego samego arabskiego as-siphr. Szyfr, w odróżnieniu od kodu, ma utajnić informację, uczynić ją niedostępną dla innych - często jest nim przeciwnik na polu walki. Ale kryptologia (tak się nazywa nauka o szyfrach) ma też znaczenie w pokojowym świecie - jednym z zastosowań jest podpis elektroniczny. Podpisując się piórem (długopisem, ołówkiem), zostawiam swój charakterystyczny, trudno podrabialny - właśnie podpis. Jak adresat listu ma rozpoznać, że tym, kto wstukał w edytorze Word moje imię i nazwisko (i nawet numer PESEL) pod dokumentem sprzedaży samochodu, byłem naprawdę ja? Dość zrozumiałe, że tu wkracza matematyka i informatyka. Chcę to właśnie pokazać na prostych, ciekawych przykładach.

Ale książka jest jeszcze o czym innym - właśnie o samej matematyce, biorącej się z zadania "zakodować i zaszyfrować". Tak czy owak, Czytelniku - zobaczysz matematykę trochę inną niż w szkole. Czy łatwiejszą? Trudno powiedzieć, ale na pewno inną i ciekawą. Będzie może dużo rachunków, ale w XXI wieku to przecież niewielki problem. Bez liczb się nie da.

Nowik
9788365587190

Opis

Wydawnictwo
Nowik
Autor
Michał Szurek
Data premiery
2018
ISBN
9788365587190
Format
A4
Stron
96
Okładka
miękka

Specyficzne kody

20 inne produkty w tej samej kategorii: