• -7%
Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko - 1 Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko - 1

Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko

Indeks: 9788380950795

18,00 zł
16,74 zł Zniżka 7%
Brutto
Ilość

Ten produkt kupiono w tym roku:
9x

Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko stanowią piątą część cyklu wierszyków i ćwiczeń na głoski. Pomysł na ich napisanie zrodził się podczas Międzynarodowej Konferencji Logopedycznej pt. "Zaburzenia płynności mowy - teoria i praktyka", która odbyła się we wrześniu 2014 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przeglądając ofertę zgromadzonych tam licznie wydawnictw, doszłam do wniosku, że brakuje materiałów do ćwiczeń dla osób z niepłynnością mowy.

Stanęłam przed trudem tworzenia ćwiczeń na każdą głoskę zgodnie ze schematem, jaki otrzymałam w czasie studiów od znakomitej znawczyni tematu - dr Katarzyny Węsierskiej, znacznie jednak rozszerzonym. Zgodnie z tym schematem przedłużone samogłoski zostały oznaczone wielką literą. Równocześnie dodałam do ćwiczeń wyrazy 5- i 6-sylabowe dla osób bardziej zaawansowanych w płynnym mówieniu, natomiast pozostali (w tym dzieci) mogą poprzestać na wypowiadaniu 3-4 wyrazów na jednym oddechu. Opatrzyłam też wszystkie głoski rymowankami, które łatwo zapamiętać i powtarzać przy różnych okazjach.

Mam nadzieję, że moja książka będzie wartościową pomocą dla wszystkich borykających się z jąkaniem i pracujących z nimi logopedów. Zgromadzony materiał można wykorzystać także w terapii wad wymowy, zwłaszcza starszych uczniów czy dorosłych, a także wszystkich, którzy z racji swojego zawodu pragną ćwiczyć płynne wypowiadanie się. Dodatkowym atutem publikacji są ilustracje autorstwa Agaty Fuks i Piotra Olszówki.

Uwagi logopedyczne:
W opracowaniach wyrazów na spółgłoski przed samogłoskami [ę], [ą] uwzględniłam słowa, w których pojawiają się w pierwszej sylabie głoski [ą], [ę], pominęłam natomiast wyrazy, w których litera "ą" jest odczytywana jako "om", "on", "oń", a litera "ę" jako "em", "en", "eń", np. poniższe słowa odczytujemy następująco:

trąba - jako "tromba"
trącać - jako "troncać"
trąd - jako "tront"
trądzik - jako "trońdźik".

A zatem nie wykorzystują one głoski [ą], lecz [o]. Natomiast w wyrazie jednosylabowym na głoskę [k] ujętą przed samogłoską [e] wykorzystałam słowo "kęp", które odczytuje się jako "kemp". Wyrazy niebędące w mianowniku uwzględniłam też w innych przykładach. Z kolei jako słowo zaczynające się od sylaby "sio" wpisałam wyraz "siądź", który odczytuje się jako "śońć".

9788380950795

Opis

Wydawnictwo
Oficyna Wydawnicza Impuls
Autor
Monika Lubina
Data premiery
2016
ISBN
9788380950795
Format
B5
Stron
78
Okładka
miękka

Specyficzne kody

Inne produkty z tej kategorii

10 inne produkty w tej samej kategorii:

chat Komentarze (0)