Specjalista radzi

Witamy w dziale "Specjalista radzi". Publikujemy tu artykuły i materiały przygotowane przez specjalistów z zakresu edukacji, wychowania, logopedii i szeroko rozumianej terapii. Współpracujemy z osobami, które na co dzień zarówno w teorii, jak i w praktyce zajmują się tą tematyką i to właśnie te osoby dzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jako specjalistyczna księgarnia chcemy w ten sposób wspierać Państwa jako rodziców, nauczycieli i terapeutów. Mamy nadzieję, że będą tu Państwo zaglądać w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania związane z rozwojem, wychowaniem i edukacją dzieci. Wierzymy, że prezentowane tu treści, okażą się dla Państwa pożyteczne i przydatne.

Mamo, patrz jak się rozwijam! #5 – Kategoryzowanie

Ćwiczenia kategoryzacji są nieodłącznym elementem terapii logopedycznej dzieci z opóźnionym rozwojem mowy – aktywują pracę lewej półkuli, zmuszają ją do zwiększonego wysiłku. Same w sobie nie są “ćwiczeniami”, a jedynie zabawą, która angażuje dziecko i nie uświadamia mu co w danym momencie ćwiczy.

label
perm_identity
remove_red_eye 79 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #4 – Duża motoryka

Duża motoryka jest pierwotna w stosunku małej – rozwija się wcześniej (pierwsze próby stania, samodzielnego chodzenia maluszków), a jej prawidłowe funkcjonowanie będzie dobrym gruntem do rozwoju motoryki małej. To istotna informacja zarówno dla rodziców jak i terapeutów. Fakty dotyczące etapów rozwoju motorycznego dziecka będą wiele wnosić podczas diagnozy logopedycznej. Z kolei opóźnienia rozwoju motorycznego powinny wyczulić rodziców by skontrolować, czy wszystko przebiega prawidłowo.

label
perm_identity
remove_red_eye 77 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #3 – Mała motoryka

Jeśli Twoje dziecko jest już w wieku wczesnoszkolnym, a rysowanie szlaczków, nauka pisania, malowanie to dla niego koszmar, warto spróbować poćwiczyć małą motorykę i odkryć przyczynę trudności. Pomoce przeznaczone do tego są tak skonstruowane, że dziecko fantastycznie bawi się bez poczucia, że jest to nauka. Jedno jest pewne – takie ćwiczenia na pewno mu nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc.

label
perm_identity
remove_red_eye 215 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #2 – Analiza słuchowa

Analiza i synteza słuchowa to niewątpliwie bardzo ważna sfera rozwoju dziecka. Ważna, bo rzutująca na wiele umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Czym jest analiza słuchowa i dlaczego jest ona tak ważna ? Słuch to jeden ze zmysłów, dzięki którym dziecko odkrywa i poznaje świat. Analizator słuchu rozwija się już od 12 tygodnia życia płodowego i jego rozwój trwa aż do około 10 roku życia. Poprzez zmysł słuchu dziecko uczy się nabywania ojczystego języka (nie tylko jego podsystemów gramatycznych, ale także melodii, akcentu typowego dla danego języka). To jednak nie wszystko.

label
perm_identity
remove_red_eye 162 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #1 – Analiza wzrokowa

Czym jest analiza wzrokowa? Obejrzyjcie razem z dzieckiem kolorową książeczkę, weźcie klocki, kolorowankę. Maluch pomija prawą lub lewą stronę w obserwacji? Jeśli zauważysz to w wielu jego działaniach, będzie to informacją bardzo niepokojącą. Zwróć uwagę także czy Twoje dziecko nie ma problemów z zauważeniem drobnych elementów znajdujących się na obrazkach, czy nie przestawia/opuszcza/myli liter lub sylab w wyrazach oraz wyrazów w zdaniach. Powodem do niepokoju będzie także niezauważenie przez dziecko szczegółów różniących dwa obrazki.

label
perm_identity
remove_red_eye 83 odsłony

Krok po kroku.. mówię! 5 rok życia dziecka

Piąty i szósty rok życia to czas ostatecznego kształtowania się systemu fonetyczno-fonologicznego. Dziecko nabywa wprawy w posługiwaniu się zdobytymi już umiejętnościami oraz stale uzupełnia swój system językowy o nowe zwroty, sformułowania i słownictwo. 

label
perm_identity
remove_red_eye 72 odsłony