Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

świętujemy w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Baśnie Andersena

Baśnie Hansa Christiana znane są dzieciom na całym świecie. To właśnie ten fakt miał znaczący wpływ na wybór patrona tego dnia.

Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie baśnie Andersena zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Warto tu wspomnieć o:

  • Calineczce
  • Brzydkim Kaczątku,
  • Dziewczynce z zapałkami,
  • Królowej Śniegu,
  • Księżniczce na ziarnku grochu

to najbardziej znane postacie bajkowe, jakie stworzył Hans Christian Andersen.

baśnie andersena

Książki do czytania dla dzieci

tworzyło wielu innych autorów.

Wystarczy pomyśleć, chociażby o innych klasycznych utworach: baśniach braci Grimm, czyli opowieściach napisanych przez dwóch braci-niemieckich pisarzy Wilhelma Karla Grimma i Jacoba Ludwiga Karla Grimma, którzy większości swoich dzieł publikowali wspólnie. 

Inny znany i ceniony twórca baśni to Charles Perrault, który napisał m.in.:

  • Śpiącą królewnę,
  • Kopciuszka,
  • Czerwonego Kapturka,
  • Kota w butach.

Książki dla dzieci - polskie bajki i baśnie

Obok tych pisarzy warto wymienić także polskich autorów: Jana Kasprowicza, Janusza Korczaka, Kornela Makuszyńskiego, Marię Konopnicką, Janinę Porazińską czy Joannę Papuzińską. Baśnie pisali również tak słynni pisarze, jak choćby Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Eliza Orzeszkowa.

Któż z nas nie zaczytywał się w dzieciństwie ich utworami? Kto nie zna sympatycznego Koziołka Matołka, Sierotki Marysi, Króla Maciusia I,  Szewczyka Dratewki albo Krawca Niteczki? To wspaniałe książki dla dzieci.

Współcześnie również powstaje bardzo wiele książek dla dzieci. Nie są to już baśnie w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale często są to opowieści z przesłaniem, opowieści o walorach  wychowawczych i edukacyjnych, których celem, tak jak dawniej, jest objaśnianie dziecku świata i rządzących nim zasad.

Wśród współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci wymienić trzeba m.in. Małgorzatę Musierowicz, Dorotę Terakowską, Grzegorza Kasdepke, Barbarę Gawryluk, Justynę Bednarek, Renatę Piątkowską.

Dzień Książki dla Dzieci

ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

Czytać na głos można nawet niemowlęciu. Stymuluje to rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Zaś wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

został ustanowiony już w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem tego święta jest inne państwo. Polska była jego organizatorem w 1980 roku, a jego motto: Książka moim oknem na świat wymyślił Wojciech Żukrowski. Plakat zaprojektował wówczas Jerzy Czerniawski.

W wielu krajach święto to ma swoje własne coroczne tradycje.  I tak na przykład w Czechach, które były organizatorem święta w 2007 roku, narodziła się akcja nazwana "Nocą z Andersenem". W pewnej bibliotece bibliotekarka czytała wieczorami najmłodszym. Pomysł się tak spodobał, że przyjął się również w innych czeskich bibliotekach. Obecnie dzieci w Czechach spędzają noc z 2 na 3 kwietnia w bibliotekach czytając i słuchając bajek.

W Polsce od 2001 roku do częstego i regularnego czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy coraz popularniejszej akcji społecznej pod nazwą "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dzieci powinny mieć jak najczęstszy kontakt z książką, ponieważ czytanie ma zbawienny wpływ na psychikę i stymuluje rozwój poznawczy. Telewizja, a tym bardziej inne współczesne narzędzia komunikacji nie wpływają pozytywnie na rozwój myślenia i koncentracji uwagi.

 

Obraz pełen ruchu, kolorów, zmian, wielu bodźców wyzwala uwagę mimowolną. Dziecko przyjmuje wszystko tak, jak leci, nie analizuje przekazu, nie dokonuje selekcji przyjmowanych treści. Współczesne, tak łatwo dostępne środki przekazu znieczulają na agresję, mogą wywoływać lęki, hamować rozwój mowy. Książka-wręcz przeciwnie- wymaga koncentracji na sensie słów i zdań. Mózg dziecka, któremu się czyta (lub które czyta samodzielnie) pracuje wydajniej. Maluch ciągle myśli, analizuje los bohaterów, rozwija swoją pamięć, słownictwo, wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie.

 

"Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury." 

Jan Brzechwa

 

W związku z świętem książki dla dzieci księgarnia Edukacyjna.pl przygotowała dla was coś ekstra :) Poniżej znajdziecie książkowe nowości oraz popularne i lubiane serie książek dla dzieci.

Wielka księga superskarbów

Legendy polskie dla dzieci

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Postaw się na moim miejscu.

Zapach czekolady. Najpiękniejsze wiersze

Nela na tropie przygód

PUS. Od gwiazdki do bajki 1. Nauka czytania i pisania

PUS. Od gwiazdki do bajki 2. Nauka czytania i pisania

PUS. Królewna Śnieżka 1. Czytanie ze zrozumieniem

PUS. Z księgi 1000 i 1 nocy 1PUS. Pinokio. Podróże do krainy fantazji 1

 

Powiązane produkty

Wielka księga superskarbów

Wielka księga superskarbów 1
Cena 39,90 zł

Susanna Isern autorka bestsellerowej „Wielkiej księgi supermocy” tym razem napisała książkę o superskarbach. O skarbach chowanych w sercu i pamięci, które przynoszą nam otuchę w trudnych ...

Komentarze ()