Left Banner

Integracja sensoryczna

Obecnie wiele mówi się o integracji sensorycznej. Na blogach parentingowych, na rodzicielskich forach, w czasopismach i poradnikach dla rodziców termin ten pada dość często. Słyszymy o zaburzeniach integracji sensorycznej, o objawach tych zaburzeń, ich skutkach i sposobach radzenia sobie z nimi. Postanowiliśmy temat integracji sensorycznej poruszyć również na naszym blogu, ponieważ zgłasza się do nas wielu rodziców w poszukiwaniu poświęconych mu publikacji.

Integracja sensoryczna. Ćwiczenia na sprawność ruchową dłoni i palców

Czym jest integracja sensoryczna?

Termin "integracja sensoryczna" określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych, czyli bodźców napływających przez receptory.

Oznacza to, że mózg otrzymując informację za pomocą wszystkich zmysłów (wzroku, słuchu, równowagi, dotyku, czucia ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregacji i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami.

Integracja sensoryczna rozwija się najbardziej intensywnie od momentu urodzenia do około 7 roku życia. Zdarza się jednak, że poszczególne etapy jej przebiegu nie wykształcają się odpowiednio bądź są opóźnione. To z kolei rzutuje na prawidłowe zachowanie, jak również rozwój dziecka, jego zdolność do nauki oraz samoocenę. Nie należy lekceważyć związku integracji sensorycznej z rozwojem emocjonalnym i społecznym.

Integracja sensoryczna. Ćwiczenia na sprawność ruchową dłoni i palców

Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej najczęściej manifestują się:

 • wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce,
 • niewłaściwym poziomem uwagi,
 • obniżonym poziomem koordynacji ruchowej,
 • opóźnionym rozwojem
 • nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej,
 • trudnościami w zachowaniu.

W codziennym życiu zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć z pozoru nieistotne przejawy, na przykład:

 • poczucie dyskomfortu przy zakładaniu i noszeniu odzieży o szorstkiej fakturze,
 • niechęci do czesania i strzyżenia włosów czy obcinania paznokci,
 • niechęć lub wręcz nietolerancja niektórych pokarmów lub napojów,
 • niechęć do przebywania w miejscach zatłoczonych czy dużej grupie ludzi.

Dysfunkcje te mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej z trudnościami w uczeniu się, u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową, mózgowym porażeniem. Ich nasilenie jest różne, od lekkiego do znacznego.

Integracja sensoryczna. Ćwiczenia na sprawność ruchową dłoni i palców

Dysfunkcje integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka.

Dr. Jeane Ayres, która jako naukowiec spędziła prawie 40 lat rozwijając wiedzę na temat integracji sensorycznej, uważa, że jest to ,,proces neurologiczny, który organizuje wrażenia płynące z ciała i środowiska w taki sposób, by mogły być użyte do celowego działania. Nasze zmysły przekazują nam informacje dotyczące fizycznego stanu naszego organizmu i otoczenia. Bodźce płyną do naszego mózgu niczym strumień do jeziora. W każdej chwili docierają do nas niezliczone kawałeczki informacji. Mózg lokalizuje, segreguje i porządkuje  otrzymane bodźce, podobnie jak policjant na skrzyżowaniu kieruje samochodami. Kiedy bodźce przepływają w dobrze zorganizowany i zintegrowany sposób, życie może przypominać korek uliczny w godzinach szczytu."https://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Jean_Ayres

Integracja Sensoryczna W Rozwoju Dziecka. Podstawy Neurofizjologiczne

Wszystkie czynności, które wykonujemy, wymagają zaangażowania ze strony układu sensorycznego. Poznajemy świat przez zmysły; prócz tych, które każdy potrafi wymienić, czyli: dotyku, wzroku, węchu, smaku i słuchu, mamy jeszcze dwa zmysły: przedsionkowy i proprioceptywny. Choć są mniej znane, to razem ze zmysłem dotyku są bazowymi systemami człowieka, na podstawie których dojrzewają pozostałe zmysły.

Propriocepcja, to inaczej czucie głębokie, pochodzące z więzadeł, mięśni, stawów i ścięgien. Dzięki niej, mając nawet zamknięte oczy, potrafimy dotknąć palcem nosa albo precyzyjnie trafić widelcem do ust.

Zmysł przedsionkowy, zwany również zmysłem równowagi, odpowiada za czucie naszego ciała w przestrzeni, czyli daje nam informację, gdzie znajduje się nasze ciało względem przyciągania ziemskiego, wpływa na właściwe napięcie mięśniowe, prawidłową postawę ciała, koordynację, a także na umiejętność czytania.

Podsumowując informację o dwóch podstawowych układach zmysłowych, możemy stwierdzić, iż pozwalają one dziecku odnaleźć się w rzeczywistości i kształtować swoje poczucie bezpieczeństwa. Wpływają na prawidłowy odbiór wrażeń sensorycznych z pozostałych systemów zmysłowych. Informacje uzyskiwane przez układ przedsionkowo-proprioceptywny są pomocne w utrzymaniu równowagi, prawidłowej postawy ciała, płynności i koordynacji ruchu, czy właściwym napięciu mięśni. Między innym dzięki tym informacjom dziecko jest sprawne ruchowo, szybko się uczy i mniej się męczy. Prawidłowo wykonuje także czynności samoobsługowe, lubi zabawy i gry ruchowe, oraz jest sprawne grafomotorycznie.

Integracja sensoryczna. Ćwiczenia na sprawność ruchową dłoni i palców

Ćwiczenia stymulujące integrację sensoryczną

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń w domu oraz właściwa zabawa to istotny aspekt wspierania rozwoju integracji sensorycznej dziecka, który można wprowadzić już od pierwszych miesięcy życia. Jak skutecznie wpierać rozwój w domu?

Kilka pomysłów na zabawy i ćwiczenia sensoryczne.

Naleśnik

Rozłóż koc na podłodze, dziecko ułóż na brzegu. Turlaj je w kierunku drugiego brzegu, ciasno zawijając w koc, mówiąc, że zawijasz naleśnika. Następnie, jeżeli dziecko jest zadowolone, udawaj, że kroisz, posypujesz cynamonem lub zjadasz naleśnika, delikatnie masując zawinięte dziecko rękami. Zadaniem dziecka jest samodzielne rozwinięcie się.

Skarby w ryżu

Napełnij pojemnik ryżem, kaszą lub innym sypkim materiałem i ukryj w nim różne przedmioty. Zadaniem dziecka jest odszukanie i wyjęcie zabawek z pudełka.

Zabawa w wannie

Używajcie podczas kąpieli różnych gąbek, ręczników i szczotek. Zachęcaj dziecko do używania mydeł o różnych zapachach, kształtach i konsystencji.

Malowanie palcami

Za pomocą przeznaczonych do tego farb, stwórzcie z dzieckiem obrazek malując palcami. Do farb można dosypać, np. ryż, piasek lub ziarna, aby uzyskać różnice w strukturze. Dodatkowo, można pomalować dłoń dziecka i odcisnąć ją na papierze.

Masy sensoryczne

Zabawy ciastoliną, piankoliną, popularną masą czy piaskiem kinetycznym, które wymagają ugniatania i dotykania różnych faktur, to bardzo dobre ćwiczenie rozwijające motorykę małą i dostarczające wielu doznań. Warto poszukać w internecie przepisów na domowej roboty masy plastyczne.

Dobrymi ćwiczeniami integracji sensorycznej

są też zwykłe domowe czynności, takie jak pranie ręczne (szczególnie wyżymanie ubrań), rozwieszanie prania, zmywanie naczyń, ręczne wyrabianie ciasta, obieranie, krojenie czy tarcie warzyw, pielenie ogródka. Wszystkie te czynności doskonale stymulują rozwój zmysłów i poprawiają integrację sensoryczną.

Integracja sensoryczna. Ćwiczenia na sprawność ruchową dłoni i palców

W codziennym życiu warto zachęcać dzieci nawet do tak prozaicznych rzeczy, jak chodzenie na bosaka po dywanie, po trawie albo po piasku, do zabaw z wodą polegających na jej przelewaniu, mieszaniu , wycieraniu czy do częstego dotykania w różnych sytuacjach przedmiotów o różnej strukturze i powierzchni: gładkich i szorstkich czy śliskich, suchych i mokrych, zimnych i ciepłych, lepkich itp.

Kiedy obserwujemy

albo obawiamy się, że dziecko może mieć zaburzoną integrację sensoryczną, należy skonsultować się ze specjalistą. Podda on dziecko obserwacji, przeprowadzi wywiad z rodzicem i postawi diagnozę. Jej skutkiem może być zalecenie poddania dziecka terapii w zakresie integracji sensorycznej.

Nie wolno zaniechać działań terapeutycznych, gdyż-jak pisze Aleksandra Charęzińska, pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, specjalista w zakresie diagnozy i terapii pedagogicznej, autorka poczytnego bloga o wspieraniu rozwoju dzieci: "Dziecko z trudnościami, pozostawione bez odpowiedniej opieki i wsparcia, zostanie dorosłym z problemami".https://www.charezinska.pl/

edukacyjna.pl logotyp

Księgarnia Edukacyjna.pl stara się nieustannie dostosowywać swoją ofertę do potrzeb współczesnego czytelnika, dlatego znajdziecie u nas publikacje również z zakresu integracji sensorycznej. Szczególnie waszej  uwadze polecamy między innymi z działu "Integracja sensoryczna":

Książeczka sensoryczna

Terapeutyczne zabawy w integracji sensorycznej

Sensoryka i motoryka w rozwoju dziecka i uczeniu się w aspekcie terapii integracji sensorycznej

Zjedz coś. Proste i skuteczne sposoby radzenia sobie z awersjami pokarmowymi i problemami z odżywianiem się

Sensorycznie wszystko gra! Piosenki z zabawami rozwijającymi integrację sensoryczną (książka + 2 CD)

Sensomotoryczne zabawy grupowe na cztery pory roku

Terapia dysleksji. Koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ćwiczenia i karty pracy do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Mozaika XXL

Sensorycznie każdego dnia. Propozycje zajęć dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego

Muzyczno-ruchowe zabawy grupowe

Paluszek - zabawka edukacyjna

Powiązane produkty

Mozaika XXL 1
 • -15%
-15%
Mozaika XXL Kupionych: 228
191,25 zł Cena podstawowa 225,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.