Autyzm. Bliski daleki świat
zoom_out_map
chevron_left chevron_right
Nowy

Autyzm. Bliski daleki świat

Rodzice opowiadają o trudnej codzienności.
Specjaliści pokazują, jak pracować z osobami ze spektrum autyzmu, by wesprzeć je w rozwoju.
Osoby neuroatypowe opisują swoje przeżycia w świecie, który nie rozumie ich potrzeb.

39,90 zł Brutto

38,00 zł Netto

Regulamin sklepu
Polityka prywatności
Dostawa i zwroty

Autyzm. Bliski daleki świat

Autyzm w Polsce to lata walki z systemem, niezrozumieniem i brakiem właściwej diagnozy. Monika Szubrycht, dziennikarka i matka dziecka w spektrum autyzmu, oddaje głos osobom autystycznym, ich bliskim oraz specjalistom, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami.

  • Rodzice opowiadają o trudnej codzienności.
  • Specjaliści pokazują, jak pracować z osobami ze spektrum autyzmu, by wesprzeć je w rozwoju.
  • Osoby neuroatypowe opisują swoje przeżycia w świecie, który nie rozumie ich potrzeb.

Zebrane w książce opowieści, często niełatwe, ale też niejednokrotnie optymistyczne, niosą nadzieję na zmiany – systemowe i mentalne.

  • Alina dwa lata spędziła zamknięta w domu z synem. Na spacery wychodzili wieczorem, gdy ulice pustoszały.
  • Pięcioletnia Kinga nie jadła, bo faktura pokarmów wywoływała u niej wstręt. Podejrzewano, że ma anoreksję.
  • Piotr nie reagował, gdy chłopcy w szkole go obrażali, bili i okradali. Myślał, że tak ma być, w końcu to on jest „dziwny”.

Autyzm. Bliski daleki świat

Wśród osób w spektrum autyzmu są artyści, lekarze, prawnicy, terapeuci, pracownicy naukowi. Spotykamy ich na co dzień i nawet nie wiemy, że są autystyczni. Skończmy zatem ze sztucznym podziałem na dwa światy – wszyscy żyjemy w tym samym. Znajdzie się w nim miejsce dla każdego, wystarczy się trochę przesunąć.
Monika Szubrycht

Głęboko humanistyczne, mądre i poruszające rozmowy z ludźmi, którym temat autyzmu jest tak bliski, jak mnie – rodzicami, osobami w spektrum autyzmu i specjalistami. Na taką książkę czekałam!
Joanna Grochowska,
wiceprezeska Fundacji Synapsis

Książka Moniki Szubrycht to zbiór niezwykle poruszających rozmów: z rodzicami osób z autyzmem, specjalistami oraz samorzecznikami. Ogromną wartością tej pozycji jest jej różnorodność – indywidualne spojrzenia, przeżycia i wnioski pozostawiają w czytelniku więcej pytań niż odpowiedzi. I to jest w niej najcenniejsze – ukazanie całego spektrum doświadczeń związanych z autyzmem bez drogi na skróty. To książka dla każdego, kto chciałby zobaczyć autyzm „od środka”, oczami osób, które mają nam wiele do powiedzenia, a nie zawsze zostają wysłuchane. Lektura obowiązkowa, którą czyta się jednym tchem.
Ewa Łukowska,
psycholog, psychoterapeuta, Fundacja Pomoc Autyzm

Autyzm. Bliski daleki świat otwiera przed czytelnikiem drzwi do prawdziwego świata autyzmu, a każdy rozdział pozwala oswoić się z innym wymiarem spektrum. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzieli się autorka, pomoże odczarować tajemniczość autyzmu i zbudować świadome rozumienie tego, czym jest neuroróżnorodność.
Joanna Jakś,
Fundacja Prodeste

Monika Szubrycht

– z wykształcenia polonistka, dziennikarka, neurologopedka. Dwukrotna Laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Dziennikarz specjalistyczny” (2017 i 2018) oraz nagrody głównej w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy” na Festiwalu Wrażliwym w Gdyni (2019). Wykładowczyni Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji, na którym prowadzi zajęcia dotyczące spektrum autyzmu. Autorka wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską "Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" (Kraków 2021).

9788323350750
9788323350750
9788323350750
Wydawnictwo
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Autor
Monika Szubrycht
Data premiery
2022
ISBN
9788323350750
Format
155x235
Stron
224
Okładka
miękka
Nr katalogowy
33625
Zobacz także
chat Komentarze (0)