Wstęp do terapii poznawczo-behawioralnej z osobami starszymi - 1 Wstęp do terapii poznawczo-behawioralnej z osobami starszymi - 1

Wstęp do terapii poznawczo-behawioralnej z osobami starszymi

Indeks: 9788363766962

23,00 zł
Brutto

Ćwiczenia dla terapeutów i książka pomocnicza dla opiekunów

Ilość
Dostępny natychmiast

Ken Laidlaw jest profesorem psychologii klinicznej i honorowym starszym wykładowcą w Norwich Medical School w Norfolk, UK. Jest behawiorystą, wybitnym badaczem wielu aspektów życia starszych osób, autorem licznych raportów z badań, artykułów, poradników dla psychologów i książek. Jego ramowy program dla terapeutów, pracujących w rządowym projekcie Improving Access to Psychological Therapies (Poprawa dostępu do terapii psychologicznych) jest stosowany w całym Zjednoczonym Królestwie. Profesor Laidlaw poświęcił wiele uwagi leczeniu depresji u starszych osób za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej - i przygotowanie terapeutów do tego zadania to temat proponowanej publikacji.

Ta książka traktuje o depresji i lękach oraz sposobach pracy za pomocą technik CBT z pacjentami na różnych etapach starości. Przystępna, bardzo praktyczna, do zastosowania tu i teraz, przy tym bardzo ciekawa.

Najbardziej oczywistą konsekwencją wzrostu liczby starszych ludzi w społeczeństwie jest podwyższenie wieku ludzi przychodzących na terapię. Tak więc więcej terapeutów będzie miało kontakt ze starszymi klientami, i chociaż starsi ludzie już teraz stanowią bardzo heterogeniczną grupę populacji (Zeiss i Steffen, 1996), heterogeniczność ta prawdopodobnie wzrośnie ze wzrostem długowieczności. Baltes i Smith (2002) sugerują, że wielość osobistych strat powiązanych z czwartym wiekiem (90 i ponad) sprawia, że jest to bardzo trudny czas dla zachowania indywidualnej ludzkiej godności. Terapeuci, pracując w przyszłości ze starszymi ludźmi, nie mogą robić żadnych założeń, dotyczących starzenia się, i doceniać indywidualne różnice. Wrażliwość na zmieniające się perspektywy ludzi wchodzących w zaawansowany wiek jest konieczna, zwłaszcza że różnica wieku między terapeutą i pacjentem będzie się powiększać (Laidlaw & Pachana, 2009). Jak zwykle, oparta na współpracy natura CBT powoduje, że musimy dopasować CBT do jednostki, a nie odwrotnie (Laidlaw, 2010).

Terapia kognitywna to krótka forma psychoterapii. Jest to redukcja symptomu skoncentrowana na problemie i zorientowana na cel. Często można zakończyć terapię sukcesem w ciągu 16-20 sesji. Początkowo terapia skupia się na teraźniejszości, pomagając pacjentom zmienić myślenie o trudnej sytuacji, rozwiązywaniu problemów i zmianie zachowań. Wczesne sesje mogą również być ważne ze względu na rozwijanie roboczego sojuszu z twoimi pacjentami …

9788363766962

Opis

Wydawnictwo
Fraszka Edukacyjna
Autor
Ken Laidlaw
Data premiery
2016
ISBN
9788363766962
Format
165x235
Stron
84
Okładka
miękka

Specyficzne kody

20 inne produkty w tej samej kategorii:

chat Komentarze (0)